Στο πρόγραμμα Irresistible συμμετέχουν:

Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΙΔΙΟΤΗΤΑ / ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ
1.        ΣΤΑΥΡΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΤΔΕ  Π.Κ./ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ
2.        ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΜΗΜΑ ΦΥΣΙΚΗΣ Π.Κ. /ΙΤΕ
3.        ΜΠΙΝΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΕΤΑΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟΣ ΕΡΕΥΝ. ΠΚ/ΙΤΕ
4.        ΤΡΟΥΜΠΕΤΑΡΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΕΥΓΕΝΙΔΟΥ ΑΘΗΝΑ
5.        ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΕΥΓΕΝΙΔΟΥ ΑΘΗΝΑ
6.        ΒΟΡΕΑΔΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ Π.Κ.
7.        ΤΖΑΝΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΤΔΕ ΚΡΗΤΗΣ
8.        ΚΑΛΑΪΤΖΙΔΑΚΗ ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΠΤΔΕ Π.Κ.
9.        ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ ΕΠΙΚ. ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΤΠΕ Π.Κ
10.    ΚΟΥΡΚΟΥΛΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ ΕΠΙΚ. ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΤΔΕ Π.Κ.
11.    ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ ΣΙΜΟΣ ΕΔΙΠ ΠΤΔΕ Π.Κ.
12.    ΣΓΟΥΡΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΥΠΟΨ. ΔΙΔΑΚΤΟΡΑΣ ΠΤΔΕ ΚΡΗΤΗΣ / ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ Δ.Ε. – ΦΥΣΙΚΟΣ
13.    ΜΙΧΑΗΛΙΔΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ - ΑΙΜΙΛΙΑ ΥΠΟΨ. ΔΙΔΑΚΤΟΡΑΣ ΠΤΔΕ ΚΡΗΤΗΣ/ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΠΤΔΕ ΚΡΗΤΗΣ
14.    ΚΟΚΟΛΑΚΗ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΜΕΤΑΠΤ. ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΠΤΔΕ ΚΡΗΤΗΣ / ΑΠΟΦ. ΠΤΔΕ ΚΡΗΤΗΣ
15.    ΝΙΠΥΡΑΚΗΣ ΑΡΓΥΡΗΣ ΜΕΤΑΠΤ. ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΠΤΔΕ ΚΡΗΤΗΣ / ΦΥΣΙΚΟΣ
16.    ΧΟΚΟΥΡΟΓΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΕΤΑΠΤ. ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΠΤΔΕ ΚΡΗΤΗΣ / ΑΠΟΦ. ΠΤΔΕ ΚΡΗΤΗΣ
17.    ΣΑΒΒΟΡΓΙΝΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ Δ.Ε. – ΦΥΣΙΚΟΣ
18.    ΤΣΙΓΚΡΗΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ Δ.Ε. - ΧΗΜΙΚΟΣ /ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΚΦΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
19.    ΤΣΑΓΛΙΩΤΗΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ 9Ο ΔΗΜΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ / ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ Φ.Ε.
20.    ΒΟΓΙΑΤΖΗ ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ
21.    ΚΑΠΕΛΩΝΗΣ ΝΙΚΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ
22.    ΜΑΝΔΡΙΚΑΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ Π.Ε./ ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ 56ης ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ / ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ ΣΤΗ Β΄ ΦΑΣΗ
23.    ΓΚΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ 3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΥΛΑΣ
24.    ΚΑΚΑΤΣΗ ΣΟΦΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
25.    ΚΑΛΠΙΔΟΥ ΤΟΥΛΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΥΛΑΣ
26.    ΚΑΡΑΤΖΟΓΛΟΥ ΡΕΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΓΕΙΤΟΝΑ
27.    ΚΟΡΔΩΝΙΑΣ ΜΙΧΑΛΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
28.    ΚΟΥΦΑΚΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΥΛΑΣ
29.    ΛΑΖΑΡΗ ΒΑΣΩ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ 4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΥΛΑΣ
30.    ΜΗΛΙΩΝΗ ΜΑΡΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΥΛΑΣ
31.    ΠΑΠΑΚΩΣΤΑ ΒΙΒΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΑΡΗΣ
32.    ΣΔΡΟΛΙΑ ΦΩΤΕΙΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ 4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΥΛΑΣ
33.    ΒΕΛΕΝΤΖΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ Δ.Ε -  ΦΥΣΙΚΟΣ / ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΚΦΕ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ /  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ ΣΤΗ Β΄ ΦΑΣΗ
34.    ΕΥΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ 7Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
35.    ΚΑΜΠΟΥΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ 57Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
36.    ΚΑΡΑΜΠΕΛΑ ΣΩΤΗΡΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ 57Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
37.    ΛΥΚΟΥΣΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ 13Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
38.    ΜΠΕΡΤΣΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ 4Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ / ΒΙΟΛΟΓΟΣ
39.    ΣΤΕΦΑΝΙΔΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ 63Ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
40.    ΣΑΛΤΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ 2Ο  ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ / ΧΗΜΙΚΟΣ /  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ ΣΤΗ Β΄ ΦΑΣΗ
41.    ΕΥΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ 2Ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ
42.    ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΥ ΙΩΑΝΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ 3Ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΡΩΠΙΟΥ
43.    ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΓΙΑΝΝΗ ΜΑΡΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ 7Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
44.    ΜΕΛΑΝΙΤΟΥ ΕΛΕΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ «ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ»
45.    ΧΑΡΙΤΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΝΑΒΡΥΤΩΝ
46.    ΣΙΦΝΙΩΤΗ ΠΑΝΔΩΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΚΩΣΤΕΑ-ΓΕΙΤΟΝΑ
47.    ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ / ΧΗΜΙΚΟΣ / ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ ΣΤΗ Β΄ ΦΑΣΗ
48.    ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΜΑΡΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΤΖΕΡΜΙΑΔΟΥ ΛΑΣΙΘΙΟΥ / ΦΥΣΙΚΟΣ
49.    ΜΠΑΚΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ / ΧΗΜΙΚΟΣ
50.    ΠΑΝΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ 3Ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ / ΧΗΜΙΚΟΣ
51.    ΧΑΤΖΗΣΑΒΒΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ / ΦΥΣΙΚΟΣ
52.    ΧΑΤΖΙΔΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΛΙΚΑΡΝΑΣΣΟΥ / ΧΗΜΙΚΟΣ
53.    ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ Π.Κ./ ΦΥΣΙΚΟΣ / ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ ΣΤΗ Β΄ΦΑΣΗ
40. ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΨΥΧΙΚΟΥ – ΚΟΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ / ΦΥΣΙΚΟΣ
55. ΒΙΓΛΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ 1Ο ΕΠΑΛ ΡΕΘΥΜΝΟΥ / ΦΥΣΙΚΟΣ
56. ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΚΕΛΛΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΡΑΨΑΝΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ / ΦΥΣΙΚΟΣ
57. ΜΑΝΤΖΙΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ Π.Κ. / ΧΗΜΙΚΟΣ
58. ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΟ 3Ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ / ΦΥΣΙΚΟΣ
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «IRRESISTIBLE»: «Η έρευνα αιχμής μέσα από τα μάτια των μαθητών: Διαδραστικά Εκθέματα Μαθητών» (15/04/2016 & 17/04/2016)

Το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Κρήτης και ειδικότερα το Εργαστήριο Διδακτικής Θετικών Επιστημών (ΕΔΘΕ) σε συνεργασία με το Ίδρυμα Ευγενίδου και το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του Πανεπιστημίου Κρήτης διοργανώνει στις 15 Απριλίου 2016 στην Αθήνα και στις 17 Απριλίου 2016 στο Ηράκλειο Κρήτης την εκδήλωση

«Η έρευνα αιχμής μέσα από τα μάτια των μαθητών: Διαδραστικά Εκθέματα Μαθητών»,

όπου μαθητές σχολείων Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης θα παρουσιάσουν εκθέματα που κατασκεύασαν σχετικά με τις Φυσικές Επιστήμες και την Υπεύθυνη Έρευνα και Καινοτομία στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Irresistible (επισυνάπτονται αφίσες και προσκλήσεις των εκδηλώσεων).

Πρόσκληση για τα εκθέματα στην Αθήνα
Αφίσα για τα εκθέματα στην Αθήνα

Πρόσκληση για τα εκθέματα στην Κρήτη

Αφίσα για τα εκθέματα στην Κρήτη